Archeologické nálezy ukazují, že Jevišovice a jejich okolí byly osídleny v průběhu celého pravěkého vývoje i když z některých období (např. starší doba kamenná) máme zatím relativně málo nálezů, což může být stavem výzkumu. Rozhodující zásluhy o záchranu archeologických památek z této oblasti mají především notář Jaroslav Palliardi a řídící učitel František Vildomec. J. Palliardi v době svého působení v Moravských Budějovicích soustředil svůj archeologický zájem na okolí Jevišovic, zejména na Starý Zámek. Podle statigrafického uložení kulturních vrstev vytvořil dodnes platnou chronologii eneolitu (pozdní doby kamenné) pro střední Evropu. Světoznámé jsou také nálezy F. Vildomce z Hlubokých Mašůvek (venuše) a ze Střelic (váza). Výhodná poloha, dobré klimatické a půdní podmínky byly hlavním předpokladem trvalého osídlení Jevišovic a okolí od pravěku do současnosti.
VíceV letech 2008–2009 získalo Moravské zemské muzeum neinvestiční dotaci téměř půl milionu Kč z programu Integrovaný systém ochrany (ISO) – D Ministerstva kultury České republiky. Díky této finanční podpoře mohlo přistoupit k restaurování nejhůře poškozených součástí sbírky historického mobiliáře Starého zámku v Jevišovicích. Vlastní práce na jednotlivých historických kusech nábytku prováděl restaurátor Petr Janda z Malé Lhoty. Díky jeho pečlivé práci můžou být nyní tyto krásné doklady života našich předků prezentovány v rámci prohlídkové trasy Starého zámku v Jevišovicích. Vystaveno je zde celkem sedm vybraných kusů historického nábytku z 16. až 19. století.
VíceVýstava se zaměřuje na představení kulinárního fenoménu jihomoravské a dolnorakouské kuchyně.
VíceHistorickým předchůdcem kuchyně 20. století je tzv. černá kuchyně, klenutá prostora s otevřeným ohništěm a mohutným komínem, situovaná v zadní části vstupní síně domu, na venkově existující místy ještě koncem 19. století. Změna otopného systému, zavádění sporáku po polovině 19. století, vedla k postupné likvidaci černých kuchyní s otevřeným komínem a k budování větších, světlých a teplých kuchyní se sporákem napojeným na uzavřený komín. Ve 20. století se stala kuchyně místností využívanou nejen k vaření a stolování, ale také k pracovním činnostem a odpočinku (obytná kuchyně).
VíceVýstava čerpá z velké kolekce Ústavu Anthropos Moravského zemského muzea, která vznikla v průběhu posledních čtyř desetiletí 20. století jako výsledek studijních expedic prof. dr. Jana Jelínka, DrSc. Prezentuje repliky celkem 30 skalních maleb a rytin a je zpřístupněna v sklepních prostorách Starého zámku v Jevišovicích.
VíceSoučástí areálu jsou objekty stálého těžkého opevnění v obci Šatov a jejím bezprostředním okolím, budované v letech 1935–1938 k ochraně státních hranic, z nichž některé byly využívány armádou i v poválečném období. Zpřístupněný pěchotní srub MJ-S3 "Zahrada" je uveden do podoby z osmdesátých let, včetně maskovacího nátěru používaného na objektu v tomto časovém období. Objekt je vybaven původní výzbrojí a výbavou používanou zde v letech 1960–1999, včetně dvou pevnostních kanónů vz. 44/59. Druhým srubem v areálu je MJ-S 2 "Úvoz", který je však nepřístupný pro veřejnost, možná je prohlídka pouze jeho exteriéru. Objekt bude zvenku uveden do podoby z posledních let využívání Armádou České republiky. K památce náleží také několik lehkých objektů vz. 37 typu A a typu E. Dva lehké objekty typu A jsou situovány mezi pěchotní sruby a budou příležitostně zpřístupňovány pro veřejnost (provoz bude zajišťován členy Klubu vojenské historie a Vojensko-historických jednotek).
Více